SOLARNA ENERGIJA - SOLARNI PANELI

Solarni paneli, kolektori, vetrogeneratori, stirlingovi motori, energija vetra, solarna energija i kako je iskoristiti!

Moderators: webmaster, Pronalazac, helios

webmaster
Site Admin

SOLARNA ENERGIJA - SOLARNI PANELI

Postby webmaster » Tue Aug 31, 2010 12:49 pm

Solarni paneli, solarni kolektori za grejanje vazduha i vode. Samogradnja DA ili NE?

webmaster
Site Admin

Re: SOLARNA ENERGIJA - SOLARNI PANELI

Postby webmaster » Thu Sep 09, 2010 7:48 pm

Posetioci su poceli da nam salju detalje i slike solarnih panela koje su sami izradili podstaknuti projektom koji promovisemo
na stranici
Prvi primer samogradnje mini verzije solarnog kolektora nam dolazi iz susedne Hrvatske, vise detalja o ovom zanimljivom
panelu pogledajte na stranici . U pitanju je jednostavna i jeftina
samogradnja dvojice entuzijasta iz Zagreba kojima je inspiracija spontano dosla nakon praznjenja 15 konzervi piva.

Image

webmaster
Site Admin

Postby webmaster » Sun Sep 12, 2010 10:58 pm

yugvlatko

Postby yugvlatko » Tue Oct 05, 2010 6:07 pm

господо,
моје поштовање...
а и честитке на идејним решењима...
нов сам ође,па само неколико питања...
-лименке 0,33 или 0,5 : има разлике у ефективности Вашег колектора ?
-ширина и висина су важне,али како сте дошли до тога да је Ваш однос најефективнији?
-моторчић који користите је 220 волти или 12,као у случају из Зг?
-а да се у све оно уклопи једна бакарна изувијана цијев(за воду,која ће се наслањати на лименке)?
-да ли се може набавити боја која боље упија сво то зрачење?
-кад ће пројекат вјетрењаче?

унапријед захвалан...

webmaster
Site Admin

Postby webmaster » Tue Oct 05, 2010 10:06 pm

Hvala na cestitkama! Slede odgovori na Vasa pitanja:
Q: лименке 0,33 или 0,5 : има разлике у ефективности Вашег колектора ?
A: Trenutno imamo po jedan primerak solarnog kolektora sa 0.5 i 0.3 vrstama limenki. Nismo zabelezili znacajnu razliku u efikasnosti solarnog grejaca, medjutim, cinjenica je da je sama izrada od 0.5 limenki daleko jednostavnija tj zahteva manje limenki, vremena i utrosenog silikona. Dakle, definitivno preporucujemo limenke 0.5 ukoliko ih mozete sakupiti.
Q: ширина и висина су важне,али како сте дошли до тога да је Ваш однос најефективнији?
A: Bez posebnih proracuna, ideja je bila da napravimo nesto sto pribliznije kolektoru koji je opisan na cansolair sajtu. Bitno je napomenuti da solarni kolektor sa dimenzijama manjim od 2x1m ne moze proizvesti dovoljno toplog vazduha za grejanje vece sobe tako da ne bi trebalo ici ispod ovih dimenzija. Ukoliko zelite da dogrevate garazu ili neki manji prostor onda mogu doci u obzir i manje dimenzije.
Q: моторчић који користите је 220 волти или 12,као у случају из Зг?
A: Motor koji trenutno koristimo je najobicniji ventilator za provetravanje kupatila, 220V 4W. Ovde je bitno izabrati ventilator sa sto vecim protokom vazduha i naravno pozeljno je da bude besuman. U buducoj nadgradnji sistema ce biti ugradjen ventilator 12V (recimo ventilator kabine za automobil) koji ce se direktno napajati preko malog fotovoltaznog solarnog panela (5-10W) tako da ce sistem automatski i autonomno raditi dok god ima sunca .
Q: а да се у све оно уклопи једна бакарна изувијана цијев(за воду,која ће се наслањати на лименке)?
A: Razmisljali smo o ovom resenju ali smo za pocetak hteli da napravimo sto jednostavniju verziju kolektora. Ukoliko se doda bakarna cev za vodu treba razmisljati i o potencijalnom smrzavanju i pucanju cevi u hladnim zimskim nocima sto smo hteli da izbegnemo. Sa vazduhom nema potrebe brinuti o ovakvim detaljima.
Q: да ли се може набавити боја која боље упија сво то зрачење?
A: Postoje neke skuplje boje i sprejevi specijalno pravljeni za ovakve primene medjutim za sada ih nismo koristili tako da ne mozemo potvrditi. Ovakve boje cemo koristiti prilikom izrade sledeceg primerka solarnog kolektora i objaviti rezultate i merenja.
Q: кад ће пројекат вјетрењаче?
A: Uskoro! Prototip je skoro zavrsen, ocekujemo da cemo uspeti sve da objavimo na sajtu u narednih mesec dana...

yugvlatko

Postby yugvlatko » Tue Oct 12, 2010 12:02 am

захваљујем се на брзим одговорима...
и још које питање... ;)
1- вентилатор за панел,колики проток препоручујете (м3/мин)?
2- на овај панел љети уградити стирлингов мотор,који би користећи разлику температуре у панелу(љети и до 100с) и у просторији(максимално 30-35с) радио и на осовини му уградити пропелерчић који би хладио или макар помагао у циркулацији тог ваздуха у просторији?

унапријед захвалан... :)
Last edited by yugvlatko on Tue Oct 19, 2010 11:24 pm, edited 1 time in total.

Pronalazac

Postby Pronalazac » Fri Oct 15, 2010 10:11 am

Zdravo svima,

Sto se tice ventilatora, u principu je bolje sto veci protok, kako bi sto vise akumulirane energije/toplote odveo sa kolektora i preneo u prostoriju koju grejes. Naravno, sa povecanjem protoka vazduha smanjice se izlazna temperatura, ali to netreba da brine. Sve je OK, ako je izlazna temperatura veca barem 7-8 stepeni od ulazne. Prema nekim iskustvima, protok mora da bude 120-150 kubnih metara na sat (oko 2-2,5 kubika u minuti) a najvise zavisi od povrsine kolektora. Mislim da su u slobodnoj prodaji najvise prisutni ventilatori za kupatila koji su upravo tih protoka u zavisnosti od precnika.

Sto se tice Stirlingovog motora, to je sigurno interesantna ideja kako iskoristiti ovaj kolektor leti, jer je, kao sto kazes, razlika temperature ogromna, a tesko je iskoristiti...

pozdrav,

nase

Postby nase » Sat Oct 16, 2010 10:57 am

imam jedan problem ,ts imam dva panela od po 2m2, boljer od 120l pumpu i sve sta treba oko toga .majstor koji mi je montirao ovo izgleda nije dobro uradio ,naime sta se desava -dodje temperatura na panelu i preko 110 c a na boljeru samo 20 tak c,ustanovio sam da ostane bes pritiska jer ostane bez glikola ,zvao sam ga nekoliko puta al majstor ne dolazi, pa moram ja da preuzmem stvar u svoje ruke -zato me interesuje nekoliko stvari :
1.koliki pritisak treba da bude u sistemu
2.kakve cjevi treba da koristi od panela do boljera (kod mene su aluminska sa plastikom)
3.gde treba da stoji expanziona boca (kod mene je od 5 l i stoji na toplu stranu odmah u potkrovlju duva se 1,5 bara)
4.kod izlaza za povratak od boljera do panela ,kako treba da su rasporedjene elementa (kod mene- ventil za vodu,pumpa nepovratni ventil,ventil za zatvaranje vode i ide u panel)
5.kako da stvorim pritisak u sistemu a da ne bude vode (glikol 100%)
6. jel dovoljan promjer panela 4m2 za boljer od 120l
Ako je potrebno mesto polozaja ja sam iz Makedonije
:idea:

hvala vam

yugvlatko

Postby yugvlatko » Wed Oct 27, 2010 5:47 pm

а да ли би се ово могло повезат на овај ваш(наш) панел (умјесто овог фена) па да пумпа воду (неђе по сушној Африци)?
:idea:
http://www.maxpie.de/Fluidyne.htm

Dejan Miloradovic

Postby Dejan Miloradovic » Thu Oct 28, 2010 4:19 pm

Postovani gledao sam ovu vasu napravu i imam jedno pitanje :
Da li umesto limenki ako covek nema moze da uzme aluminijumsko crevo koje se koristi za aspiratore ono spiralno aluminijumsko rastegljivo ?
Nadam se da razumete o kom crecu pricam ne znam tacan naziv tog !
Hvala unapred!

Pronalazac

Postby Pronalazac » Thu Oct 28, 2010 6:56 pm

Zdravo Dejane,

znam o kom crevu pricas i mislim da bi trebao da tesiras. Kada aluminijum ofarbas u crno, on ce sigurno da se greje, samo je pitanju koliko. Ovako iz prve, mislim da ideja ima i prednost i manu:
prednost: veca povrsina aluminijuma koji se greje u odnosu na povrsinu na limenkama.
mana: povrsina creva nije normalna na zrake sunca, nego je pod manjim uglom (za razliku od povrsine konzervi), pa je moguce da ce manje da se greje, sto ce biti mozda nadoknadjeno vecom povrsinom iz prve tacke.
u svakom slucaju, interesantna ideja i treba je testirati, i uporediti npr temp. aluminijuma i izlaznog vazduha u nekoj kracoj cevi i u redu nanizanih limenki iste duzine.
Sve nove ideje su dobrodosle i treba ih testirati ukoliko deluju izvodljivo. Prihvatamo sve sto ce doprineti poboljsanju kolektora :-)

Pozdrav,

nikola

Postby nikola » Thu Nov 04, 2010 12:34 pm

Poštovani,

čestitke na izradi ovo kolektora i hvala Vam na ideji.
Vaš websajt me inspirisao i uskoro počinjem sa izradom.

Par pitanja, slično kao i kolege iznad:

1.šta mislite o aluminijumskim olucima umesto limenki?
2.kako ste savili pleksiglas? Da li vam je neko uslužno radio ili sami?

pozdrav nikola

Pronalazac

Postby Pronalazac » Thu Nov 04, 2010 12:57 pm

Zdravo Nikola,

odgovori:
1. svrha stavljanja limenki (pored toga sto su besplatne :-)) jeste da se unutar njih napravi kakva-takva turbulencija vazduha, kako bi se on sto vise zadrzavao na zidovima limenki, a isto tako da ima i prepreke u koje udara i tako "sakuplja" toplotu sa aluminijuma. Nije problem da stavis alu-oluk, kao sto kazes, ali bojim se da ce vazduh samo da "protrci" kroz njega i da nece pokupiti vecu kolicinu toplote. Gledao sam na Youtube-u testove nakog lika iz Kanade koji je upravo testirao razlicite oblike i materijale koje je koristio za kolektor (cak razlicite nacina rezanja limnki, ubacivao neke komade koji su pravili kovitlac unutar limenki, busio manje ili vece rupe na limenkama...). Moze se probati vise nacina, testirati i onda najbolje resenje ugraditi u kolektor. Siguran sam da postoji i nacin pravljenja koji ima vece iskoriscenje od naseg, ali je pitanje koji je to nacin i koliko kosta?

2. Plexiglas je flexibilan sam po sebi (tabla debljine 3-4mm providne plastike). Kao sto se vidi na slikama, krace stranice kolektora su vise od onih uzduznih i sam sam ih sekao sa ubodnom testerom. Kao alat za crtanje krive linije koristio sam neki stap, ali mozes i komad lexana ili bilo sta sto moze malo da se savije i prema njemu nactas krivu liniju. nisam siguran da si me shvatio, ali je prilicno jednostavno. Npr. ako su duze stranice kolektora visine 12 cm, onda stavi da su krace od 16 cm. Komad lexana ili neki stap fixiraj na dva kraja daske na 12 cm, i samo rukom povuci sredinu da dodirne 16 cm i prema tome nacrtaj liniju i odseci. Kada je sve gotovo, plexiglas samo nasloni na ivice kolektora i sam ce se saviti. Zatim ga fixiraj aluminijumskm lajsnama za kolektor i to je to.

pozdrav

nikola

Postby nikola » Thu Nov 04, 2010 2:50 pm

Hvala najlepše Pronalazac,

sad mi je jasnije za pleksi.

Ništa, ostaje mi da pozovem drugare neko veče i počnemo skupljanje limenki(Jelen). ;)

Ne bih da eksperimentišem sa olucima kad već postoji ispoban metod.

Oliver

Postby Oliver » Thu Nov 04, 2010 6:24 pm

У праву је Pronalazac - што је мањи отвор на другој страни лименке ваздух у њој ће се више грејати.

Return to “ALTERNATIVNA ENERGIJA”