Briketi od papira

Solarni paneli, kolektori, vetrogeneratori, stirlingovi motori, energija vetra, solarna energija i kako je iskoristiti!

Moderators: webmaster, Pronalazac, helios

Pavke94

Briketi od papira

Postby Pavke94 » Wed Jan 18, 2012 1:40 am

yugvlatko

Re: Briketi od papira

Postby yugvlatko » Mon Jan 23, 2012 12:44 pm

вјероватно је јевтинија варијанта да пресу одрадиш сам...
ако си у могућности...
и није прекомпликовано, а не може бити ни прескупо...
;)
с чим је помијешан онај иситњен папир у бурету?
вода или нека хемикалија?
колико то стоји прије пресовања?
нешто више о процесу припреме...
:?:

doc holiday

Postby doc holiday » Thu Jan 26, 2012 9:21 am

moj ujak ima jednu malu rucnu motalicu. Izgleda kao velika motalica za duvan :D
kad budem nasao vremena i spravu slikacu je.. a u principu takve sprave se mogu naci i na buvljacima sa starim stvarima

princip je sledeci... u jedno bure se sipa voda i u njega se izcepkaju papirici od novina ili jos bolje od kartonske ambalaze ( one vec sadrze lepak ) i od toga se stvori lepak. Posle se u nesto ( kofi ) umesa smesa koju zelimo da stavljamo za briket sa tim lepkom. Smesa moze biti svakakva , to jest sta imamo u tom trenutku. Bilo da je piljevina kad su nam sekli drva, bilo ostaci od ugljene prasine , stara trava, suvo lisce .. sve , a moze kombinacija svega toga.
Zatim se napravi smesa materijala sa tim lepkom i jos tako dok je mokro se u toj masinici urola i stegne i zatim takvu dobijenu cepanicu ostavimo da se osusi i to je to..

aurora

Postby aurora » Mon Mar 26, 2012 11:17 pm

OK. Ideja je dobra, ali nije mi bas jasno! Interesuje me sledece?
1. Kakav se to lepak stvori od od iscepkanih papirica? Ne razumem! Iscepkas papirice potopis u vodu (Pitanje je koliko treba da stoji u vodi?) i Buuu...Dobijes lepak! Od cega dobijes lepak? Kako? Papir otpusti olovo? Sta? Hajde jasno mi je od kartona jer slojeve lepe ali ovo prvo????
2. Sve da je i tako, interesuje me da li je neko probao da lozi te brikete? Mozda se covek sa Youtube-a dosadjivao pa eto smislio nesto, ali dalje nije isao ili je projekat napustio. Ko zna? Zasto ovo sve pitam? Zato sto me interesuje me kakva je kaloricna moc tih briketa? Potrosnja? Kako se to reflektuje na dimnjak, jer novine su pune olova od slova, a ono se talozi u dimnjaku i gusi ga! Niti je zdravo niti jeftino cistiti ga stalno. Da li se lako pale ti briketi? Kako gore? Brzo? Sporo? Koliko se suse pre upotrebe? Na Suncu ili u ladovini? i td Milion nedoumica. Najlakse je napraviti tu spravu i papir nabaviti. Pitanje je isplativosti celog postupka. Toliko. Ako neko ima neka iskustva ili bar zapazanja bilo bi lepo da podeli sa nama. Hvala

doc holiday

Postby doc holiday » Wed Mar 28, 2012 4:35 am

nema tu neke filozofije. Papir kad pocne u vodi da se rastapa oslobadja hemikalije od kojih je napravljen. I od toga se dobije to vezivo. Detalje ne znam ali znam da je on posle kao gorivo koristio sve cega se dohvatio. Ugljena prasina ( ostaci od uglja ), piljevina prilikom sece drva, osusena trava itd.. bukvalno sve. A to je ubacivao u klasicnu KREKA VESO pec. Istina to su bile male kolicine, kazem od ostataka uglja ( prasina ) , piljevina. Pa je to koristio uz klasican ogrev . sistemom :" da se ne baci " pa je i to usteda. A posto ga osim malo vremena nije kostalo nista.. isplatilo se svakako.
Znaci , ako uspes da nabavis neku takvu motalicu , spravu, jednostavno piljevinu, ugljenu prasinu, travu u basti koju pokosis itd, ne bacas nego lepo napravis ogrev od toga..
Kaloricnost briketa naravno zavisi od toga sta se stavlja u smesu. Tu se moze eksperimentisati.

asrobi

Postby asrobi » Tue Apr 03, 2012 5:37 pm

Ja sam napravio spravicu za brikete od novina.Prvo sam probno napravio par komada i bio sam zadovoljan ucinkom>Alat to jest kalup sam tako reci usavrsio i proizvodnja briketa ide neverovatnom brzinom.Od cistog papira briket gori ali relativno brzo izgori ja sam lozio centralno.Probao sam posle da ubacim piljevinu i tada sam dobio da isti briket gori 15-20 min duze nego od samog papira!Cist papir gori do 30 min a sa piljevino 45min.Dimenzije briketa su 20*12 a debljina varira oko recimo 7cm.Kada napravite dobar alat verujte ide jako brzo i to se tada isplati.Pokusacu da nabavim ugljenu prasinu i njih da ubacim .Pravu situaciju cu imati tek na zimu posto sam sad poceo da ih pravim.Susenje istih briketa je trajalo 2 nedelje ali bilo je suncano.Sada su na promaji i ako neko zeli na zimu da se greje na njih mora ce na vreme da krene posto je izgleta tu susenje najveci problem!

Pavke94

Postby Pavke94 » Wed Apr 04, 2012 1:11 pm

postavi sliku prese i briketa

asrobi

Postby asrobi » Wed Apr 04, 2012 6:53 pm

DSCN9730.JPG

asrobi

Postby asrobi » Wed Apr 04, 2012 6:56 pm

DSCN9733.JPG
I suse se gde god ima mesta
DSCN9736.JPG
Tu su na susenju!

aurora

Postby aurora » Mon Apr 30, 2012 2:26 am

Pozz asrobi!!! Super si odradio. Sada idu na susenje. Sve OK. Da li bi mogao malo podrobnije samo da opises kako si napravio presu? Koji materijal? Debljina? Dimenzije? i sl Neki crtez, jer sa ove slike se ne moze uopste razaznati. Da nije rucke od motora mogao bi pomisliti i da je slikano odozgo! Hvala

bankstersarecoming

Postby bankstersarecoming » Sat Jun 16, 2012 3:06 pm

yugvlatko

Postby yugvlatko » Sun Dec 02, 2012 3:41 pm

човјек убрзао процес...
:)
http://www.youtube.com/watch?v=G_LW38THm2s

Pavke94

Postby Pavke94 » Fri Jan 18, 2013 7:26 pm

pajkoNP

Postby pajkoNP » Sat Jan 26, 2013 12:26 pm

super ste momci svidjaju mi se ideje briketirki...pokusacu i ja s'obzirom da imam vec neku presu za pecenje gume....klip radi na dugme bas ce mi trebati neke minimalne prepravke...al sam takodje nesto razmisljao o smesi koju pravite..Kao co'ek koji zivi u sremu ima dosta kukuruza,pa ostane cesto tokom godine bar prikolica dve "cokanja,cokova" ili kako god,valjalo bi to samleti nekako..i koristiti 'mesto piljivine..mislim da je to lepo kaloricno..

ko nema u piljevini ima u cokovima :)

Return to “ALTERNATIVNA ENERGIJA”