solarno grejanje vode- uradi sam

Solarni paneli, kolektori, vetrogeneratori, stirlingovi motori, energija vetra, solarna energija i kako je iskoristiti!

Moderators: webmaster, Pronalazac, helios

ringispil

Re: solarno grejanje vode- uradi sam

Postby ringispil » Sun Jun 08, 2014 11:36 pm

Evo kako rekoh u februaru da cu preraditi ovaj sistem zagrijavanja tehnicke vode i namotati u krug 100m alkaten crijeva to i uradih (posle ovih poplava kod mene u Doboju) i prezadovoljan sam trenutno rezultatima. Stavljam moja 2 snimka da vidite kako to izgleda. Veoma je velika razlika u odnosu na proslu godinu kada sam koristio bojler na krovu od 80L kojemu je trebalo nekoliko sati da se zagreje dok sa ovim nacinom imam vec posle nekih 40 minuta 27L tople vode dovoljno da se istusiraju dvije odrasle osobe, jer vodu mijesam sa hladnom vodom.

1. Snimak: http://www.youtube.com/watch?v=NH3sz73FfvY

2.Snimak: http://www.youtube.com/watch?v=3gGJdZ5WeGg

Pavke94

Postby Pavke94 » Sun Jun 22, 2014 2:06 pm

ringispil : Super ti je ideja sa ovim crevom na krovu
Vidim na youtube dosta koriste takve solarne kolektore za zagrevanje vode u bazenu
Da li si u kupatilu koristio ppr plasticne cevi od 1/2 ili 3/4 ' ??? Pretpostvljam da je 1/2cola dovoljno
Da li je okiten crevo za pritisak do 10bar ,da li moze da se koristi okiten crevo do 2bara ili 3bara ?
Kako si dobio da u crevu od 100m ima 27,5 l vode ? malo mi to nesto
Kakav T komad treba i ovaj deo iznad T komada kako se zove ,spojnice ili poluspojnice koje ??? slabo se razumem u vodovodne instalacije
Da li crevo mora zimi da se sklanja , koliki je vek trajanja ovog creva izlozenog suncu i mrazu?
ili je dovoljno samo ispustiti vodu zimi

ringispil

Postby ringispil » Tue Jul 01, 2014 2:26 pm

Hvala druze.U kupatilu su ove zelene plasticne cijevi od 1/2 cola, ovo alkaten crijevo je do 10bara i ono je 1/2 cola e sad zavisi koliki ti je pritisak vode u sistemu ali ja kada sam kupovao ovih 100m alkatena nije bilo drugog ispod 10 bara, sto se tice kolicine vode tako mi rekao covjek u fabrici gdje se proizvode ove alkaten cijrva da u 100m ima samo 27.5l vode. E sad sto se tice ovih dijelova na zelenim cijevima nebih ti znao reci, ja sam sve lijepo izmjerio koliko mi treba cijevi i otisao u trgovinu sa nacrtom gdje sta zelim da imam na tom sistemu i oni su mi u trgovini sve to lijepo sakupili na kamaru i naplatili. Sve sto sam nacrtao na mom crtezu sam i dobio ali neznam kako se sta zove jer nisam vodoinstalater, osim sto sam posudio od kolege onu peglu za varenje tih plasticnih crijeva i on mi samo pokazao kako se spajaju i koliko se zagrijavaju i eto finalni proizvod je na krovu ifunkcionise. Neznam ti rec vijek trajanja alkaten crnog crijeva na krovu, ali vidio sam kod ljudi da to bude godinama na krovu, ja namjeravam pred zimu ispustiti vodu sa kompesorom produvat da nebi slucajno smrzlo crijevo i popucalo. Znaci ujutro u 8 sati vec ima tople vode da se 2 odrasle osobe istusiraju.

Return to “ALTERNATIVNA ENERGIJA”