solarno grejanje vode- uradi sam

Solarni paneli, kolektori, vetrogeneratori, stirlingovi motori, energija vetra, solarna energija i kako je iskoristiti!

Moderators: webmaster, Pronalazac, helios

doc holiday

solarno grejanje vode- uradi sam

Postby doc holiday » Wed Mar 07, 2012 10:16 am

Hteo sam da odvojim ovu temu od onog sa limenkama jer je ipak pristup izrade mozda malo drugaciji, pa da otvorimo diskusiju i na ovu temu. Posto je ipak i bojler jedan od velikih potrosaca struje pogotovo leti kada se kupamo i tusiramo i vise puta na dan...
Mene licno interesuje ona kombinacija sa urolanim crnim crevima ili sa spoljnim bojlerom ofarbanim u crno..

inace voleo bih da se i Laki i ostali sa dela o limenkama ukljuce i ovde pa da smislimo foru i vodu da zagrevamo..

za pocetak mozda ova ideja
http://youtu.be/RGQXqZOMTL4

dali bi ova fora mogla da fercera i zimi na suncano vreme ?

blankom

Re: solarno grejanje vode- uradi sam

Postby blankom » Thu Mar 15, 2012 11:04 pm

ponedeljko

Postby ponedeljko » Thu May 17, 2012 8:38 pm

jasam uradio jeftiniju varijantu i prostu ,ali pre lepljenja pločic u kuhinli i kupatilu postavio cevi.evo slika.
bojler od kuhinje.JPG
bojler od kuhinje
Last edited by ponedeljko on Fri May 18, 2012 10:54 am, edited 1 time in total.

ponedeljko

Postby ponedeljko » Thu May 17, 2012 8:41 pm

mali bojler nepalim celo leto ,samo neloliko dana kada nebude sunca.
Attachments
kuhinja unutra.JPG
slavina od malog bojlera i slavina od sunčanog bojlera.

ponedeljko

Postby ponedeljko » Thu May 17, 2012 8:42 pm

bojler od kupatila.
Attachments
bojler od kupatila.JPG

ponedeljko

Postby ponedeljko » Thu May 17, 2012 8:44 pm

unutr u kupatilu ,zatvorim bojler na struju i prebacim na solarni.
Attachments
kupatilo unutra.JPG
prosto i funcioniše.

ponedeljko

Postby ponedeljko » Thu May 17, 2012 8:48 pm

dali neko zna kako da napravim termostacku slavinu,estetika nije bitna samo da funkcioniše od 40c do 70c .

nino

Postby nino » Fri May 18, 2012 10:05 pm

ponedeljko

Postby ponedeljko » Sat May 19, 2012 6:30 am

za sada ovako a kasnije stavljam ram od vinkli i ustaklim bojler.u staklu bržece dase ugreje a sporije da ohladi.

ponedeljko

Postby ponedeljko » Mon Sep 17, 2012 9:01 pm

nino

Postby nino » Sat Oct 27, 2012 12:45 am

nino

Postby nino » Sat Oct 27, 2012 1:04 am

Po postavljenim slikama bih rekao da sigurnosni ventil imaš samo na kupatilskom bojleru! Pre nego ustakliš solarni obavezno mu stavi sigurnosni ventil! Još nešto, ova farba na solarnom bojleru mi izgleda kao CRNA SJAJNA ili EMAIL LAK. Veću temperaturu bi dobio sa CRNOM MAT farbom jer ona nema laka ili ti sjaja na sebi!

ponedeljko

Postby ponedeljko » Sun Dec 09, 2012 12:26 am

rezultati su odlicni,planiram bojler staviti u staklo da bude kao u akvarijumu.kada ustaklim bojler temperatura bice puno veca a i pritisak dali može doci da pucanja cevi od pritiska u bojleru ili oko bojlera pozzz

smpeca

Postby smpeca » Fri Feb 01, 2013 2:34 pm

Ljudi imam neku ideju, mozda je glupa ali me posavetujte.
Hteo sam da ubacim grejanje tople vode na sunce, ali tako sto cu vodu iz vodovodne mreze pre ulaska u klasican bojler preusmeriti u panel koji se nalazi na krovu i vratiti je nazad u bojler. Onda bi iz njega koristio vodu kroz klasicnu instalaciju kao do sada. Zimi bi ispraznio panel i prebacio koriscenje vode iz bojlera na klasican nacin. Kupatilo odakle bi vukao vodu mi je direktno ispod krova pa ne bi trebalo da budu neki veliki gubici na vodi. Bojler je od 80l, a planiram da napravim panel od nekih 5-6 m2 sa cevima. Da li moraju bakarne ili Alu cevi ili mogu i klasicne PVC cevi za visoki pritisak.
Da li je to izvodljivo i isplativo? Da li mi treba neki sigurnosni ventil na panelu?

Pozdrav,
Peca

ringispil

Postby ringispil » Mon Nov 04, 2013 10:00 pm

Zelim da vas pozdravim i pokazem kako sam ja odradio svoj bojler na krovu i sistem spajanja sa vodovodnom infrastrukturom moje kuce. Evo na ovom linku: http://www.youtube.com/watch?v=9b68Cf3DNaY na yutub je moj snimak. Na prolece skidam bojler sa instalacije i mjesto njega razvlacim 100m alakaten crijeva po krovu, gdje cu imati 60L tople vode odmah ujutro za 20-tak minuta, dok sa ovim bojlerom imam tek posle podne oko 2 sata. Znaci dugo cekanja, za razliku od alkaten crijeva gdje je manja kolicina vode koja se dosta brze zagrijava u manjem precniku posude. U medju vremenu sam postavio i na donju toplu cijev jos jedan ventil u kupatilu, da bih mogao zatvoriti sistem preko zime da ne ide voda gore prema krovu da nebi smrzle plasticne cijevi i popucale. Naravno da napomenem da je bojler u kupatilu kombinovani i preko zime se grije sa kucnog etaznog grijanja.

Return to “ALTERNATIVNA ENERGIJA”