VETROGENERATORI

Solarni paneli, kolektori, vetrogeneratori, stirlingovi motori, energija vetra, solarna energija i kako je iskoristiti!

Moderators: webmaster, Pronalazac, helios

Katarina

Re: VETROGENERATORI

Postby Katarina » Thu Sep 29, 2011 10:12 am

Zdravo svima. Izvadila sam step motor sa starog stampaca A3. Naziv EM-19, ima 6 zica. Da li taj odgovara za vetrenjaca? Unapred zahvalna.

Image

Image

Image

molder

Postby molder » Thu Sep 29, 2011 6:24 pm

Odgovara. Samo ces morati da odstranis taj metalni profil/nosac sa step motora. Znaci srafciger u ruke i odsrafi te srafove koji se vide na zadnjoj slici. Nabavi unimer, preseci zice iza te bele plastike na kraju i nadji kombinaciju od 2 zice koje daju najveci otpor. Za pocetak ...

Katarina

Postby Katarina » Fri Sep 30, 2011 10:59 am

Mnogo ti hvala na odgovoru, molder. Sve sto sam uradila ono sto si opisao (odstraniti nosac, bele plastike), samo da nabavim unimer...

Inace, nemoguce je busiti dve rupe na osovine, drugacije izgleda, precnik kruga rotora (1.2cm) je manji nego sto je uobicajeno... verovatno je potreban busilica poseban za male burgije (busenja).

molder

Postby molder » Sat Oct 01, 2011 5:24 pm

Drago mi je ako sam pomogao.
Ne mora uvek sve da se busi. Nema svako stonu busilicu u kuci. Ima i drugih resenja.
Imam nekoliko step motora na kojima je na izlaznom vratilu zupcanik slican tvom. Nisam ih iskoristio za sada ali sam razmisljao kako da izvedem montiranje propelera.
1.Nabavis najmanju mogucu selnu. Na njima obicno pise opseg precnika za koji mogu da se iskoriste. Nabavis 2-3 dugacka srafa malog precnika recimo 3/30. Postavis ih paralelno sa osom vratila rotora tako da glave budu blize motoru a telo srafa naslonjeno na medjuzublje zupcanika. Srafove postavis na podjednakoj udaljenosti jednih od drugih. Selnu navuces preko svega toga i stegnes. Kasnije uz pomoc navrtki montiras propeler. Ne znam koliko je ovo moguce kod tebe posto zupcanik je specificno izveden kod tebe. Evo ja sam se malo igrao i to bi otprilike ovako trebalo da izgleda osim sto sam srafove stavio naopako.

Image

Image

2. Sve isto kao pod "1." samo sto se umesto selne koristi dvokomponentni rezinski kit koji umesis i obmotas oko svega. Ovakav sklop nije kasnije moguce razdvojiti bez razaranja. Postoji vise vrst,a ja imam jedan koji koriste maketari za makete aviona tenkova i figura.

Kako to da se zensko interesuje za majstorisanje? :o

Image
Last edited by molder on Sat Oct 01, 2011 8:32 pm, edited 3 times in total.

sunda

Postby sunda » Sat Oct 01, 2011 5:35 pm

Pozdrav svima na forumu.
evo da i ja predstavim neke moje izvedbe vetrenjača za pecaroše i kampere, kao i neke malo jače modele.

Ponašanje vetrenjace na olujnom vetru.Zaštita repom i dodavanje vfeštačkog opterećenja kad regulator isključi punjenje akumulatora:

Svake godine na Adi Ciganliji održava se Beogradski dan sunca pa bi možda bilo lepo da se formira i jedan "Samovski štand" sa svim izvedenim projektima iz oblasti alternativne energije.Ja sam već 3g učestvovao sa svojim vetrogeneratorima i solarnim šporetima. Evo reportaže od ove godine:

Image

Image

Image
Ovo je model koji je kombinovan sa kineskom solarnom lampom.Baterije iz tih lampi odmah treba zamenuti novim i ova kombinacija puni baterije pomoću solarnog panela i pomoću male vetrenjače sa step motorom.U samoj lampi je već ograđena višebojna Led dioda koja noću lepo i dekorativno svetli.

Image
Ovo je već malo ozbiljniji model trofazni alternator sa stalnim neodimijumskim magnetima (12komada 50x20x8mm N35) snaga oko 120W pri brzini vetra od 10m/sec.Raspon krila 1.5m

Image
Image
Ovaj model je sa dva magnetna rotora (24 magneta 12V, max 500W, pri brzini vetra od 10m/sec. raspon krila 2.5m)

molder

Postby molder » Sat Oct 01, 2011 7:25 pm

Super. Ja sam sve ovo vec video pretrazivajuci na netu na ovu temu.
Reci da li ovi mali plasticni propeleri prave buku/zvizduk u toku rada?

sunda

Postby sunda » Sat Oct 01, 2011 7:53 pm

Katarina

Postby Katarina » Mon Oct 03, 2011 9:23 am

@molder
Izvini sto nisam ranije odgovorila, net nije radio 2 dana, sad konacno odgovorih... Takodje, puno ti hvala na savetu, bas sam razmisljala o tome, htela sam da nabavim nesto da ocvrsne rotora, a ne busiti. Ok za selnu, potrazicu ga.

Hehe, takva sam tip koji voli da resi problema sto je nemoguce... :D
Priznajem, vrlo dugo nisam majstorisala, pomalo zapustila zbog obaveze, pa se vracam na mesto. ;)

Znas li sta je najlaksi resenje za sve? Magneti. Volela bih da pravim magnetnu grejalicu bez napajanja struje, koji hladi ili greje.... Ali treba imati shemu (ideju), razmisljati o tome, kako je i sta uraditi npr. sklapati Mendocino motor s grejalicom... Takve stvari ce se desiti u buducnost, a ne sad. :geek:

bajlar66

Postby bajlar66 » Mon Oct 03, 2011 9:57 am

pozdrav svima ,ja sam nov i interesuje me ova tema jako. moje pitanje je sledece dali postoji jaca verzija ovih uradi sam vetrenjaca

sunda

Postby sunda » Mon Oct 03, 2011 11:23 am

molder

Postby molder » Mon Oct 03, 2011 1:35 pm

sunda

Postby sunda » Mon Oct 03, 2011 2:47 pm

[/quote]

Imas li sliku nekog takvog motora? Da vidimo kako izgleda.
Neki pronalazaci ovde su odavno najavili projekat od 100w pa ih nesto nema da se jave. :?
Drago mi je da je ovaj topik malo zivnuo.[/quote]

Nažalost nemam sliku samog motora, na gornjoj slici je jedan takav ali se nevidi baš najbolje, a nemam ni motora više da ga sada slikam
ali pogledaj na ovom linku.

Vidi se motor dosta dobro, to je Ametek i mislim da je 38V i oko 300o/min.

molder

Postby molder » Mon Oct 03, 2011 7:22 pm

Dobra fora, rastrio je stolicu i koristio kao postolje. :lol:

Evo ga motor:

Image

Samo je malo manji od alternatora za auto.
Jesi li pravio neku vetrenjacu od alternatora?

sunda

Postby sunda » Mon Oct 03, 2011 9:32 pm

Ako mene pitaš dali sam radio vetrenjače od alternatora, jesam pre 15tak godina kada nije bilo na tržištu neodimijum magneta.
Koristio sam Spačekov alternator (koji je dvofazni) i premotao sam stator sa 5xviše žice, naravno i tanje nego što je original da bi stalo u otvore statora.Koristio sam prenos od lanaca i lančanika od bicikla u odnosu 1:13.Inače premotavanjem statora dobio sam zaostali remagnetizam koji je bio dovoljan za pobudu alternatora tako da se nije trošila struja iz akumulatora.Alternator tako premotan je davao max. 5A na 12V što i nije loše zbog toga što je vetrenjača skoro stalno radila i bilo je vremena da dopuni akumulator.Inače cela "Skalamerija" je bila montirana na jednom salašu bez struje gde se uveče koristila jedna sijalica i crno beli televizor par sati.Inače ta vetrenjača je bila vertikala dimenzije fi60cmxH=120cm.
Inače takav projekat je izašao u SAM-u.

evo par slika tog SAMOVOG projekta.

Image

Image

oni su koristili trofazni alternator mislim da je neki Ruski.
Problem kod novih alternatora je što se oni sada ugrađuju u automobile koji imaju daleko veći broj obrtaja nego kod starih auta, tako da njima treba daleko više obrtaja da bi počeli da generišu struju.Ranije se mogao naći alternator koji počinje punjenje već na 800 o/min.Ja sam premotavanjem dobio da počinje da puni već na 300o/min.

molder

Postby molder » Mon Oct 03, 2011 10:39 pm

Return to “ALTERNATIVNA ENERGIJA”