VETROGENERATORI

Solarni paneli, kolektori, vetrogeneratori, stirlingovi motori, energija vetra, solarna energija i kako je iskoristiti!

Moderators: webmaster, Pronalazac, helios

molder

Re: VETROGENERATORI

Postby molder » Mon Oct 03, 2011 10:51 pm

Neodimijum magnet - supermagnet. Malo sam guglao na ovu temu. Moze da se nabavi...
http://www.supermagnete.de/eng/

sunda

Postby sunda » Mon Oct 03, 2011 11:16 pm

Neodimijum magneti su vrlo jaki magneti od kojih se sada uglavnom prave male vetrenjače.Od njih se prave alternatori kojim nije potrebna pobuda i nije potreban nikakav prenos to su one slike koje sam prve postavio.takve sada ja vetrogeneratore pravim.
Slažem se da treba prvo početi od malih projekata jer tako je lakše savladati gradivo.Neznam na kom obrtaju radi alternator od Juga ali mislim da neće moći da radi bez multiplikatora brzine.A problem je i kako uraditi pobudu, ako se pobuda koristi kao kod auta onda ona može da isprazni akumulator.Mislim da je jednostavnije uraditi od DC motora AMETEKA ILI INDIJANE.

A evo kako ja sada radim alternator sa Neodimijum magnetima.Ima ih ukupno 24 na dva magnetna diska (Čelične ploče) u sredini je stator sa 9 kalemova žice.Ovaj model može da da max. 400W pri brzini vetra od 10m/sec. i sa trokrilnom elisom 2.6m.

Image

Ovaj drugi alternator sam radio za vertikalni rotor.Većeg je prečnika i ima znatno jače magnete.

Image

Evo par mojih projekata u zadnji 2 god.

sunda

Postby sunda » Mon Oct 03, 2011 11:22 pm

Inače svake godine se na ADI održava Beogradski dan sunca.

pogledaj reportažu iz 2009 tu sam izlagao i ovu malu Za pecaroše i kampere od Step motora.

molder

Postby molder » Tue Oct 04, 2011 1:46 am

Mislim da si pogresio sa postavljanjem linkova. Nema linka za reportazu i projekte.

I meni se nesto cini da je jednostavnije naci Ametek ili Indijanu, nego juriti neodijum, zalivati ga rezinom ... :D

sunda

Postby sunda » Tue Oct 04, 2011 7:31 am

evo da probam da popravim reportaža Beogradski dan Sunca 2009g.

moji projekti u zdnje dve godinbe:

molder

Postby molder » Wed Oct 05, 2011 9:14 pm

Da li ovim tvojim vetrenjacama smetaju vremenski uslovi kisa, sneg?
Dosta su otvorene, nemaju nikakvo kuciste.
I da li im smeta sto propeleri nemaju "spiner" tj kapicu s prednje strane? Pretpostavljam da se bez njega kvari aerodinamika...
Svi veliki generatori po svetu ga imaju...

sunda

Postby sunda » Wed Oct 05, 2011 9:55 pm

Zdravo Modelar.
U principu vremenski uslovi im nesmetaju jel je stator sa žicama izliven u kalupu poliesterskom smolom.Čelične ploče na kojima su magneti kada hoću malo ozbiljnije da ih radim, onda ih prvo pocinkujem, pa plastificiram poliesterom.Magneti su već zaštićeni slojem nikla ili plastifikacijom a ja ih naknadno, kad ih postavim na ČE. ploče zalijem smolom.Kućišta sa ležajevima nisu izlošeni kiši.
Na nekima sam radio spinere od točira (Levka), ili nekog drukovanog lima kao naprimer kod ove:
[url]http://solar.freeonplate.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=4&p=627&e=627
[/url]

Image

a kod nekih i ne.Svakako je bolje kada se stavi Spiner.

a pogledaj kako izgleda na snegu:

Dešavalo mi se da kod one sa vertikalnim rotorom dođe do smrzavanja kod jakih mrazeva pa neradi par dana međutim čim se otkravi ona proradi.Tu bi trebalo rešiti nakako da se sneg ne zadržava koji se kasnije zaledi pa blokira rad vetrogeneratora.

darmar

Postby darmar » Fri Oct 07, 2011 9:39 pm

pozdrav svima , interesuje me dali moze da se uradi od step motora kombinacija da proizvodi 12v sa konstantnim obrtaji od prilike 2000obrtaji u min i u tom slucaju da odrzavam akumulator od 12v 55A . I AKO MOZE TO DA SE URADI MOLIM VAS DA MI OBJASNITE MALO OPSIRNIJE KAKO TO DA URADIM I AKO MOZE I SA SEMOM MI POKAZITE . HVALA UNAPRED ;)

sunda

Postby sunda » Sat Oct 08, 2011 9:02 am

darmar

Postby darmar » Sat Oct 08, 2011 12:37 pm

:P ok hvala za objashnjenje sto se tice konstantno vrtenje step motora to moze da bude a i ne mora , a sad bi ve zamolio da mi objasnite dali moze step motor da se uradi da puni 12v meni je potrebno da mi dopunjue akumulator od recimo12v 45 ili 55A. DALi JE TO MOGUCE da se uradi sa tako zvani ovi step motori , i kako ? dali moze ima li neka shema po kome bi me uputili kako da uradim to! i sta mi je potrebno u vezi toga.hvala puo ;)

sunda

Postby sunda » Sat Oct 08, 2011 3:19 pm

darmar

Postby darmar » Sun Oct 09, 2011 8:36 am

:shock: ok,ovo sto ste mi ispricali je malo kompliciranije za moje porebe , ali ja imam neke fiks ideje, pa se pitam dali mogu da to i uradim u stvarnost da bi moglo da funkcionise normalno, radi se o sledece. zelim da uradim kombinaciju od nekoliko stvari a to su ! akumolator 12v 55a, pretvarac inverter 12v na 220w od 1000w elektro motor 500w i ostalo je jos step motor, koi neznam dali moze da zadovolji normalno napojanje akumulatora 12v 55a ili manju amperazu recimo 45a, a princip rada bi bio sledeci akumulator pokrece pretvarac a pretvarac pokrece el motor a el motor step motor, a step u akumolator
sve to ide u krug a meni istaje 5oow za potrosnju, dali bi mogo step motor da podnese ovu moju fiks ideju :roll: ako ne moze on sto bi moglo da bude drugo? ;)

sunda

Postby sunda » Sun Oct 09, 2011 12:13 pm

ivan 89

Postby ivan 89 » Sat Oct 29, 2011 10:42 pm

Imam dva step motora od stampaca Epson P860A Stylus Color ESC P2
http://www.ebay.com/itm/Epson-P860A-Sty ... 2439wt_905
Oba su kockasta jedan malo manji ima oznaku em-216 i 5 zica a drugi malo veci nema nikakvu oznaku i ima isto 5 zica.
Pri okretanju osovine jednog i drugog motora primetio sam da manji ima veci otpor pri okretanju odnosno vise: trza
Koji je bolji od ta dva motora za izradu

brdari2

Postby brdari2 » Mon Oct 31, 2011 9:20 am

pozdav i od mene .poucen ovom temom odlucio sam da napravim vetrenjacu. nabavio sam step motor iz musketovog skenera sa pet izvoda. moje pitanje je kolki pi trebo biti raspon elise.
da napomenem da se rotor dosta tesko okrece

Return to “ALTERNATIVNA ENERGIJA”