VETROGENERATORI

Solarni paneli, kolektori, vetrogeneratori, stirlingovi motori, energija vetra, solarna energija i kako je iskoristiti!

Moderators: webmaster, Pronalazac, helios

molder

Re: VETROGENERATORI

Postby molder » Sun Jul 10, 2011 11:28 am

Evo progresa kod mene ...

Propeler je kupljen za 300 din. Koristi se za ventilaciju prostorija pa moze da posluzi i ovde.
Kutija 360 din. Step motor se lepo uklapa u nju a ima i prostora za elektroniku.
Poklopac za cuclu sam "ukrao" od cerke.
+ malo busenja i majstorisanja da se sve ovo sklopi u celinu.

Image

Image

Image

molder

Postby molder » Tue Jul 26, 2011 7:09 pm

Nemojte nikako da nabavljate Floppy 5.25 ovog tipa.
Image
Radi se o kasnijim serijama koje su imale manji step motor koji je za nas neupotrebljiv.
Image
Cisto poredjenja radi ...
Image

molder

Postby molder » Tue Jul 26, 2011 7:23 pm

Ja sam zavrsio moj prvi vetrogenerator sa step motorom iz Floppija.
Namena ove skalamerije je osvetljavanje, LED diodama, dela terase koji nije obuhvacen normalnom rasvetom.
Vecinu delova sam imao u kuci. Kupljen je propeler, kutija i LED diode.
U planu je osvetljene druge terase i dvorista. Mogu da kazem da je ideja vrlo zarazna.
Image

Image

Image

Image

Image

Pronalazac

Postby Pronalazac » Wed Jul 27, 2011 1:14 pm

@Molder, svaka cast,

gde si kupio ovaj ventilator i plasticnu kutiju? (za one koje mrzi da seckaju plastiku za propelere i kuciste :-) )

pozdrav,

molder

Postby molder » Wed Jul 27, 2011 3:59 pm

Kutija kupljena ovde...
http://www.proelectronic.rs/product.htm?category_id=172
Ima ih raznih velicina pa kome sta treba.
A propeler kupljen na buvljaku od lika koji drzi radnju elektricnih komponenata.
Dakle u takvoj nekoj radnji gde ima i opreme za ventilaciju, mozes da nadjes i propeler.
Uz put i mene je mrzelo da seckam peraja za propeler.

molder

Postby molder » Wed Aug 03, 2011 4:21 pm

Postoje i ovakvi Step motori ...
Imaju zanimljiv oblik, pogodni su za vertikalnu turbinu, jedino sto daju nesto slabiju struju od onih kockastih.
Image
Izvukao sam ga iz 5.25 flopija ovog tipa.
Image

Image

miki

Postby miki » Sat Aug 13, 2011 2:31 am

Moldere, svaka cast. Lepo izgleda a nadam se i da radi!:)
Sve je meni otprilike jasno, propeler, kutija..., ali kako spojiti zice iz step motora? Ne razumem onu semu na sajtu koja je data. Postavi, ako mozes i zelis, na forum malo slika i objasnjenja kako se koja zica spaja, sta se za sta lemi i sl.

doc holiday

Postby doc holiday » Sun Sep 11, 2011 10:18 pm

kolko sam iz svega ukapirao da se snaga dobiva od snage step motora i velicine propelera. A mozete li reci , dali mozda ima da se kupe novi ti step motori ako bas ne mogu da se nadju polovni. Ipak su flopi od 5.25 izasli iz upotrebe jos krajem 80ih...

molder

Postby molder » Mon Sep 12, 2011 12:41 am

molder

Postby molder » Mon Sep 12, 2011 12:43 am

doc holiday

Postby doc holiday » Mon Sep 12, 2011 9:13 am

hvala. Mene jos interesuje dali se struja dobivena vetrogeneratorom moze iskoristiti za punjenje akumulatora ( 12-24 volti ) pa da se pretvaracem iz jednosmerne u naizmenicnu koristi kasnije ( kad nema vetra ) za npr osvetljenje.

molder

Postby molder » Mon Sep 12, 2011 3:50 pm

Moze. Ja trebutno bas radim na formiranju jednog malog akumulatora 12 v koji cu da montiram na nosac gore prikazanog vetrogeneratora. Bice slika uskoro.

molder

Postby molder » Sat Sep 17, 2011 8:32 pm

Upravo sam zavrsio doradjivanje prvog vetrogeneratora u mojoj izvedbi prikazanog gore.
Posle mesec dana probnog rada ukapirao sam da je bateriski akumulator ipak neophodan zato sto nekako kod mene nocu i nema mnogo vetrova kada je osvetljenje najneophodnije. Malo estetskog doterivanja + desili su se neki sitni kvarovi tako da je vetrenjaca bila mesec dana van upotrebe i evo sada je ponovo pustena u rad.

Image

Image

Image

Ovako izgleda terasa osvetljena led diodama.

Image

A ovakav akumulator sam strpao u crnu kutiju gore na slici.

Image

Pronalazac

Postby Pronalazac » Mon Sep 19, 2011 1:41 pm

Molder,

ovo izgleda fantasticno. Vidim da si iskoristio konektor kao za slusalice kako bi se sam iskljucio ako se previse namota kad vetar menja pravac. Imam jedan predlog. Pokusaj da taj konektor nekako postavis tacno u osu rotacije kutije koja nosi propeler. Mislim da si montirao neki lezaj ili nesto slicno, kako bi se bolje okretalo. Ako mozes da ubacis konektor tacnu unutar lezaja, konektor(muski deo) bi se samo rotirao oko svoje ose i nebi mogao da se prekine... zar ne? ili gresim?

u svakom slucaju odlicno izgleda,

pozdrav,

molder

Postby molder » Mon Sep 19, 2011 5:58 pm

Hvala,
Ideja je odlicna, vec mi je to padalo na pamet ali ovako kako trenutno pravim vetrogeneratore nije moguce.
Za zglob koristim sklop koji se nalazi u flopiju 5.25 i sluzi da okrece disketu. Nisam probao da ga busim kroz sredinu ali mi se cini da i nema bas mnogo prostora za to...
Image

Return to “ALTERNATIVNA ENERGIJA”