ELEKTRICNI AUTOMOBIL

Solarni paneli, kolektori, vetrogeneratori, stirlingovi motori, energija vetra, solarna energija i kako je iskoristiti!

Moderators: webmaster, Pronalazac, helios

zikica

ELEKTRICNI AUTOMOBIL

Postby zikica » Tue Aug 31, 2010 8:54 pm

Za pocetak pogledajte zanimljiv dokumentarni film koji objasnjava ono sto svetska vlada krije od nas - Ko je ubio elektricni automobil? WHO KILLED THE ELECTRIC CAR?
GM (General Motors) je svojevremeno proizveo najefikasniji i najbrzi automobil. Bio je u potpunosti pogonjen elektricnom energijom i nije proizvodio izduvne gasove. Nije mu bila potrebna zamena ulja, filtera, svecica, dihtunga, kaiseva jer je imao jako malo pokretnih delova i nista od navedenog nije koristio. Prilikom kocenja i voznje na nizbrdici njegov motor je radio kao generator (regenerativno kocenje) tako da je sam dopunjavao svoje baterije. Srecnici koji su ga vozili nisu zeleli da ga se odreknu.

Zasto je GM davao ovaj model kupcima iskljucivo na lizing sa klauzulom "BEZ MOGUCNOSTI OTKUPA" i na kraju povukao sva vozila sa lizinga i unistio celu seriju EV1 elektricnih vozila u pustinji Arizone? KO JE UBIO ELEKTRICNI AUTOMOBIL? Ovo nije prica samo o EV1, vec i o svetskoj zaveri naftnih kompanija, ostacete sokirani!

Download linkovi (izabrati "slow download"):

http://rapidshare.com/files/131576794/W ... .part7.rar

Image
Apelujem na sve koji imaju bilo kakva saznanja i cinjenice o zataskavanju i sputavanju koriscenja alternativne energije od strane svetskih mocnika da to podele ovde!
Last edited by zikica on Sun Mar 13, 2011 4:47 pm, edited 3 times in total.

webmaster
Site Admin

Re: ELEKTRICNI AUTOMOBIL

Postby webmaster » Fri Sep 03, 2010 12:01 am

Da, prica o General motors EV1 modelu je istinita sto je prilicno zabrinjavajuce. Ove elektricne automobile je GM nudio samo na lizing BEZ MOGUCNOSTI OTKUPA.
Busov rezim je na kraju, zajedno sa naftnom industrijom, sasekao elektricni automobil u korenu. Svi automobili su oduzeti i unisteni.

U istom periodu su i japanski proizvodjaci lansirali izvanredne elektricne modele kao sto su Toyota RAV4 EV i honda CRX EV. Svi ovi automobili su mogli da predju preko 120km sa jednim punjenjem! Vecina se jos uvek vozi i prelazi oko 100km dnevno cak i sa smanjenim kapacitetom baterije. Zato su i morali da prestanu sa proizvodnjom, sve se otrglo kontroli i ljudi vise ne bi kupovali automobile sa SUS motorima a samim tim ne bi placali benzin/dizel. Sami cete shvatiti kome je ovo najvise smetalo.

Sve se desava odjednom, negde pocetkom 2000 kada je postalo jasno da kvalitetna baterija ima dovoljan kapacitet za 150km gradske voznje sa jednim punjenjem i da moze da nadzivi vek automobila. Uz to je i njena cena bila niza od cene SUS motora. Koga sve ovo zanima i ko voli teorije zavere, vise detalja moze pronaci na sledecim linkovima:

Pogledajte slike srecnih vlasnika malobrojnih originalnih Elektricnih Vozila:

Analiza performansi, cene i upotrebljivosti baterija za potrebe Elektricnih Vozila u Kaliforniji:

I za kraj malo pikanterije, Yugo konvertovan u Elektricno Vozilo:

webmaster
Site Admin

Postby webmaster » Mon Jan 10, 2011 8:00 pm

Pojavio se patent koji ce baterije u vozilima na elektricni pogon oterati u zaborav. Ideja je da se umesto baterije koristi kondenzator ogromnog kapaciteta.
Vise o tome na stranici

dekibleki

Postby dekibleki » Sat Feb 05, 2011 12:48 am

Odgledao sam film Who killed electric car i shvatio da nisam ni imao pojma da su su prvi automobili bili na elektricnu struju.Veoma vesto su to krili od nas i forsirali nam naftu i benzin.U filmu je delimicno prikazan i automobil na suncevu energiju sa jedne trke u Australiji.
Posto cena elektricne energije raste ,ne bi bilo lose i da se predje na automobil na suncevu energiju.
S tim u vezi skoro je bilo nesto kratko na dnevniku da je napravljen veliki prekookeanski brod na Suncevu energiju.
Krajnje vreme je da sirokim narodnim masama zasja sunce i da razmisljau svojom glavom,i da se svi patenti izvuku iz fioka.....Ako je nas Tesla pravio cuda jos pre 100 godina...,valjda imamo ljude koji su bar deseti njegov deo,da nam pomognu da se izborimo sa sebicnim lobistima iz naftne i gasne industrije!!!
Dajte i temu prevozna sredstva na suncevu energiju.
Pozdrav :P

Sekundica

Postby Sekundica » Wed Feb 09, 2011 11:57 am

Pre 27 godina je u časopisu SAM (svoj majstor) objavljen tekst o prvom električnom automobilu u tadašnjoj Jugoslaviji koji je uspešno atestiran i registrovan. Skenirao sam te strane i pdf se može skinuti .
Imajući u vidu koliko je vremena prošlo i koliko je tehnologija (prvenstveno kod tipa baterija/akumulatora) napredovala, sada bi nešto slično bilo realno lakše izvodljivo u domenu samogradnje...

webmaster
Site Admin

Postby webmaster » Thu Feb 10, 2011 10:40 pm

Hvala Sekundice, svaka cast za postavljanje ovog ! Ovo samo potvrdjuje da smo danas, 2011 godine, na skoro istom tehnoloskom nivou sto se tice elektroautomobila kao i krajem sedamdesetih. Naftni lobiji su ocigledno daleko mocniji nego sto se cini s obzirom da su uspeli da celu planetu zadrze na ovom nivou i otkupe sve patente koji se odnose na baterije velikog kapaciteta...

Ubacio sam dodatni download link ka clanku iz SAM-a jer su neki clanovi imali problema sa downlaod-om. Za preuzimanje kliknite ovde "". Nakon toga idete na "Slow Download", zatim sacekati 30 sec, uneti captcha kod i download pdf-a ce krenuti.

dekibleki

Postby dekibleki » Mon Feb 14, 2011 1:03 pm

Zamolio bi sekundicu da proveri fajl sto je uploadovao,ne mogu nikako da ga skinem(jdownloader mi ga ne prepoznaje,a nece ni rucno).
Izgleda da su iz nafno-gasnog lobija poceli da skidaju linkove koji im smetaju...,sigurno se nece predati bez borbe.
Pojavili su se nasi sa elektricnim automobilom ,ali je preskup,a vozi samo 55km/s.
Cini mi se da je skuplji od GM ev1,a tri puta je sporiji.
Izgleda da placaju debeli procenat naftno-gasnom lobiju.
Da bi se razumelo ovo stanje u svetu trebalo bi jos odgledati Zeitgeist,narocito prvi i drugi deo(treci je bleda kopija prva dva),i Nikola Tesla-Moderna cuda od History kanala.
Iza naftno-gasnog lobija stoji zloglasni bankarski klan Rokfeler-Morgan.

dekibleki

Postby dekibleki » Thu Feb 17, 2011 1:03 am

hvala
skidoh ga bez problema.
fica od 1982 sa 55km na sat ,a 100km predje za cenu soljice kafe,kolko li bi sad kostao.....
imaju neki nas sto su napravili takodje elekromobil sa 55km na sat i 15000evrica .....al im je cena paprena,valjda da plate 50% i vise naftno-gasnom lobiju
http://www.globusauto.co.rs/index.php?s=srpskovozilo
Zanima me kako stoje stvari sa automobilom na solarni pogon.Video sam ih u filmu ko je ubio elektricni automobil,onaj deo sa trkama u australiji.
Ima li sansi da proradi nasa Staklara u Paracinu,da pravi super-staklo?

webmaster
Site Admin

Postby webmaster » Thu Feb 17, 2011 1:12 pm

Vozio sam se bas u tom elektricnom mini-busu firme Globus-Pancevo kada sam obilazio Rimski lokalitet "Viminacijum".
Interesantna naprava, prilicno primitivne izrade ali RADI! Eh, da je vise takvih po gradskim ulicama...

Sto se tice automobila na solarni pogon, to su isti elektricni automobili o kojima ovde diskutujemo samo sto se njihovi akumulatori pune direktno iz fotovoltaznih solarnih panela koji su montirani na samom vozilu. Za razliku od elektro-automobila mislim da solarni auto bas i nije nesto sto je izvodljivo napraviti za siroke narodne mase. Mozda neki mali prototip, za prezentacije, trke ili tako nesto ali ne i za svakodnevnu upotrebu. Bar ne jos uvek. Razlozi su sledeci: visoka cena fotovoltaznih solarnih panela, mala korisna povrsina samog vozila na koji bi se mogli postaviti paneli i relativno mala snaga solarnih panela za ovu namenu.

dekibleki

Postby dekibleki » Thu Feb 17, 2011 11:21 pm

Eh kad bi nasa Staklara u Paracinu napravila "super staklo".
Pocelo je barem da se prica.Nije mi bas jasan taj princip povezivanja sa zicicama,ali kad su mogli da osposobe onoliki prekookeanski brod da cepa okeanom,a da radi samo na sunce,mislim da vec postoji i neki patent za automobile,koji su po pravilu strpali u fioku,ili mozda gresim?
Kakvi su ti utisci sa Pancevcom,kako je unutra,zasto je tolko skup?Da li je on skuplji od ev1?Moje licno misljenje ,koje ne mora biti tacno je da mu je realna cena upola manja,i sta je bilo sa kondenzatorima koji bi trebalo da zamene akumulatore?

zikica

Postby zikica » Sun Mar 13, 2011 12:11 am

Zdravo drugari,
Neko vreme sam bio neaktivan na forumu ali evo me ponovo :-) Dobra vest za sve ljubitelje elektricnih automobila, Toyota u saradnji sa Tesla Motorsom izbacuje novi RAV4 EV na elektricni pogon! Dzip je extra, pogledajte fotografije i detalje na oficijelnom sajtu Toyote:

Evo jos malo detalja o cuvenom GM-ovom modelu EV1:

bjdarko

Postby bjdarko » Tue May 17, 2011 12:25 am

Ono što će obeležiti narednih deset godina jeste koncept električnog vozila! Tako su i u sportskim programima započeli tako da razmišljaju i da crpe energiju iz svih mogućih izvora pa i iz Sunca. Fisker Karma je jedan od rkvih automobila koji bi svako poželeo. Čak i ljudi sa berze savetuju da se okanemo vozila sa unutrašnjim sagorevanjem.

Pozz!

Pavke94

Postby Pavke94 » Wed Jan 04, 2012 9:29 pm

webmaster
Site Admin

Postby webmaster » Wed Jan 27, 2016 11:07 pm

Izgleda će Beograd, pored tramvaja i trolejbusa, dobiti svoj prvi elektro autobus:

Return to “ALTERNATIVNA ENERGIJA”