SOLARNA ENERGIJA - SOLARNI PANELI

Solarni paneli, kolektori, vetrogeneratori, stirlingovi motori, energija vetra, solarna energija i kako je iskoristiti!

Moderators: webmaster, Pronalazac, helios

Vene

Re: SOLARNA ENERGIJA - SOLARNI PANELI

Postby Vene » Fri Mar 29, 2013 11:22 am

laki

Postby laki » Fri Mar 29, 2013 3:47 pm

stavi jako malo silikona tek da je ima..to ce ti dodatno stabilizovati stubove i dodatno zaptivati...kad zavrsis kolektor stavis negde pod krov gde dohvaca sunce...namontiras ventilator i pustis da radi dan dva...i nece biti mirisa..a moci ces i da vidis ako ima neke greske mozes ispraviti pre nego sto montiras na konacno mesto...

Vene

Postby Vene » Sat Mar 30, 2013 9:39 am

laki

Postby laki » Sat Mar 30, 2013 8:43 pm

napravis apsorber "" stubove.. razvodnu kutiju..sabirnu kutiju"" spojis u celinu i skines dimenziju ""visinu... sirinu...debljinu... i na te dimenzije dodas min 5mmm okolo...i ta dimenzija ti je unutrasnja dimenzija kucista ""dubina""..a spoljasnju ces dobiti kad saberes debljinu materijala od kojeg ces praviti kuciste dodas debljinu izolacije...plus ova dubina kucista..ali pazi kod lexana ili plegsija moras ostaviti zazor izmedju stubova i lexana ili plgsija os barem 20mm znaci ito moras ukalkulisati..a kuciste za leksan ili plegsi se izradjuje u luku da se ne uvija..leksan mora biti providan..kupy plegsi ako nema leksana dace i vise suncevih zraka na stubove... postavicu par slika
1.jpg
izgled gotovog kolektora
1.jpg
izgled gotovog kolektora
15116531_6_644x461_sorkollektor-100-200-cm-venti-homkulombseg-kapcs-_rev001.jpg
kuciste
15116531_6_644x461_sorkollektor-100-200-cm-venti-homkulombseg-kapcs-_rev001.jpg
kuciste
15116531_2_644x461_sorkollektor-100-200-cm-venti-homkulombseg-kapcs-tolts-fel-fenykepeket_rev001.jpg
kuciste i apsorber

ponedeljko

Postby ponedeljko » Sat Mar 30, 2013 9:39 pm

kucište isto treba da bude crno.da ili ne .

laki

Postby laki » Sun Mar 31, 2013 6:40 am

bilo bi dobro...da se i ona ugrije pa bi manje odvlacila temperaturu iz unutrasnjosti kolektora...

pagodan

Postby pagodan » Tue Apr 02, 2013 8:54 pm

Pozdrav svm forumasima. Ja sam iz Skoplja gde imamo i previse suncanih dana, pa me je to verovatno i zaintrigiralo da o suncanom kolektoru razmisljam malo i u drugom pravcu - o suncanom kolektoru kao sistemu za rashladjivanje. Ideja je u ovome - na postojeci sistem kolektora da se montira i crevo - sistema "kap po kap" t.j. difuzer vode koji bi sa gornje strane kolekora slao vodu na limenke. Naravno uslov ovome je da redovi limenke budu horizontalni, i da se voda sliva od jednog reda do drugog, a da ceo kolektor bude blago naklonjen na jednu stranu gde bi se skupljala voda, a na tom mestu bi bila vodna pumpa (fontanska) koja bi vodu podizala kroz crevo do gornjeg reda. Kolektor bi morao da bide izradjen na nacin da bi mogao da odrzava ovo cirkulisanje vode, a i da pleksiglas bude zasticen od direktnog suncevog uticaja. E sad pitanje je dali voda tokom "rada" ne bi se zagrevala do vece temperature do koje ne bi vise hladila prostoriju, i eventualno dali ne bi bilo potrebno dopunski montirati i neki hladnjak za vodu (od nekog auta) ili sl. O ovom kolektoru-hladnjaku sam razmisljao duze vremena i bas bih hteo da cujem misljenje i drugih forumasa u vezi ovoga. Pozdrav svima, a posebno Lakiju na strpljenju iz suncanog Skoplja :)

laki

Postby laki » Wed Apr 03, 2013 3:44 am

bez kompresora preciznije gasa <<freon,,amonijak>> veci efekat nemozes da postignes,,jer kod rashladjivanja koristimo osobinu gasa, da kad prelazi iz tecnog u gasno stanje preuzima na sebe energiju ""toplotu"" taj gas fakticki iznosi iz prostorije toplotu sa unutrasnjeg ""spliter"" na spoljasnju jedinicu gde je skidamo ventilatorom, pa opet kompresor sabija gas u tecno stanje i tako u krug,,,ali citao sam da su neki ukljucivali ovaj kolektor nocu da im hladi sobu...sto i ima neke logike jer u prostoriji "" sobi""
u toku noci je sigurno toplije nego napolje, pa tako ta toplota odlazi preko limenki na staklo i u prirodu..efekat je sigurno daleko manji od klime..a za kisnicu sto si opisao treba ti bazen za hladnu vodu da u njoj hladis vodu i da se ona gura pumpom....po mojoj proceni nije neizvodljivo ali je skupa investicija kad sve saberes jeftinije je kupiti klimu..samo dobar kompresor i pumpa za vodu su preko 150e, plus bakarne cevi, aluminijumski lim, bazen za vodu,i ostale sitnice spojke, razvodnici, ventili, itd.... a dobru klimu mozes kupiti za 200-300e

dominik95

Postby dominik95 » Thu Apr 04, 2013 5:13 pm

Da li mi možete poslati kontaktne podatke od osobe koja je napravila solarni
kolektor iz
zagreba(http://solar.freeonplate.com/uradi_sam- ... paneli.htm) trbale
bi mi informacije o izradi jer radim zavrsni rad!

Unaprijed hvala!!

rajkop

Postby rajkop » Sat Apr 20, 2013 11:18 pm

Pozdrav svima !
Novi sam na forumu , učlanio sam se prije nekoliko trenutaka , iako sam pročitao forom od prve do zadnje stranicw o panelima na topli zrak.
Imam kapericu u kontinentalnom dijelu Varaždina i panel je pri kraju , kad kroz 10 dana sve skompletiram ću da pošaljem rezultate , samo što je već prevruće pa ćemo čekat hladnije dane-
Želim Vas sve pohvaliti jer ovdje sam našao najviše DOBRO OPISANIH stvari koje govore o grijanju zrakom koje nam daje sunce.

vule1983

Postby vule1983 » Fri Jun 07, 2013 9:39 pm

imam u planu da uzmem bakarni lim debljine 0.55mm dali je to dovoljno da apsorbuje toplotu u panelu za zagrevanje vode ili je bolje deblji ili da uzmem aluminijumski,jeste jeftiniji ali je ipak bakar bakar.i jos jedno pitanje,dali je bolje da se cevi spajaju u u slovo S kao jedna cev da ide od ulaza ka izlazu ili cev gore i dole pa izmedju cevi....za sada to pa ako moze pomo ,,,dobro bi mi dosla... :)

rajko123

Postby rajko123 » Sat Oct 05, 2013 11:51 am

ZDRAVO SVIMA sto pratite ovaj forum odlican je mada duze vreme niko nista ne pise. Ja sam napravioa ram za izolaciju sam stavio kamenu vunu,pa onda alu lente sirine 10cm i ofarbao u crno da bi se i one grejale. limenke nabio jednu na drugu, a vrh busio , onaj postojeci otvor i plus 3 rupe. E sad me zanima dali treba da i vrh limenke odsecem skroz. POZDRAV IZ MAKEDONIJE!

laki

Postby laki » Sun Oct 06, 2013 4:40 am

iseci unutrasnji deo gornje strane limenke...""onaj gde je otvarac""""lakse ce da prolazi vazduh..samim tim ce lakse skidati temperaturu sa kolektora...

rajko123

Postby rajko123 » Wed Oct 09, 2013 8:30 pm

Hvala laki! Sad moram sve ponovo da rasklopim, a stavio i silikon . Ako ne ide, ostavicu sve kako je uradeno. Ventilator cu da stavim onaj od frizider (vertikalna vitrina), mislim da dobro duva.... 3200 rps. a dali se moze neka kombinacija napraviti od termostate od bojlera, frizidere,fenove posto diferencijalni sad ne mogu da nadjem a bez ter.. nista! POZ....

laki

Postby laki » Thu Oct 10, 2013 12:28 am

mislim da sam semu nacrtao i okacio ovde na netu ali evo ponovo opis ...termostat sam stavio kapilarni sa mirnim i radnim kontaktom a na nju sam vezao termostat od termoakumlacione..princip rada..sonda meri temperaturu u sabirnoj kutiji kolektora..podesena da daje fazu kad temperatura u kolektoru predje 32-34c..tad daje struju na termostat od termoakumlacione a ona na ventilator...a termostat od termoakumlacione mi je trebao jer se par puta desavalo da ujutro bude prohladno """prelazni periodi kao sada"""a da posle 12h dude toplo i suncano pa do 14h nagurala temperaturu i do 25c u sobi....sto vec nije prijatno...kad budes kupovao termostat trazi u radnji da bude sto precizniji 1-2c razlike ""greske pri ukljucivanju i isljucivanju"""..mislim da termostat od bojlera nije bas precizan..dace ti savet u radnji sigurno..

Return to “ALTERNATIVNA ENERGIJA”