SOLARNA ENERGIJA - SOLARNI PANELI

Solarni paneli, kolektori, vetrogeneratori, stirlingovi motori, energija vetra, solarna energija i kako je iskoristiti!

Moderators: webmaster, Pronalazac, helios

rajko123

Re: SOLARNA ENERGIJA - SOLARNI PANELI

Postby rajko123 » Fri Oct 25, 2013 4:47 pm

Image

Tako je. Sutra cu da izolujem cevi, a ventilator sam narucio pa dog ga nabave...mora se cekati...Apsorber i razvodnik mi stvaraju malu kondenzaciju, da li je zato sto nemam klapnu na ventilator a mislim da mi je sve ostalo dobro izolovano silikonom????? :roll:

laki

Postby laki » Fri Oct 25, 2013 11:48 pm

dobro izgleda panel..kad nabavis ventilator trebalo bi da ima ugradjenu klapnu koja se zatvori cim se izgasi ventilator tako da ce sprecavati topao vazduh da izlazi u razvodnu kutiju i nece biti dodira toplog i hladnog vazduha a samim tim ni kondenzacije...jedino ako slucajno negde razvodna kutija nije dobro zatvorena pa iz nje da izlazi vazduh..ja sam razvodnu i sabirnu kutiju na satavu poklopca i kutije isto zalepio silikonom...jos kad bi mogao malo donji kraj kolektora da odvojis od zida da zatvaraju ugao od 35-45 stepeni dobio bi jos vecu temperaturu..""ugao sunca naspram zida..zemlje..

bole_mehanicar

Postby bole_mehanicar » Sat Nov 09, 2013 9:42 pm

posle duzr pauze ja sam se aktivirao i priveo kraju najgrublje radove oko panela.Trenutno sam u fazi ugradnje elektro(nike) ili tacnije razmisljanja sta kako i gde.Stoga molim strucnu javnost pre svega Lakija da mi ukratko ali precizno objasni sta u koji deo panela dolazi sa kompletnim spiskom uredjaja pre nego montiran pleksiglas.
Molim takodje one koji su panel montirali na krov da mi iznesu svoja iskustva kako bi moj panel bio sto efikasniji (usis izduv gde busiti otvore na zidu ili plafonu kako ga pricvrstiti i sl.)

Hvala unapred

laki

Postby laki » Wed Nov 13, 2013 8:02 pm

evo jos jednom :) ja sam stavio dva termostata..jedan kapilarni koji treba da da se ukljuci na 32-35c..a drugi od termoakumlacione ""sobni""sto se ugradjuje na zid..i njih sam vezao redno.. sonda od kapilarnog termostata ide u sabirnu kutiju ili u cev sto dolazi iz nje ali je najbolje u sabirnu kutiju jer je tu najrealnija izlazna temperatura iz kolektotra...struja se dovodi tako da faza ide na kapilarni termostat iz nje ide na sobni a s nje na ventilator..a nula ide direktno na ventilator..funkcionise tako sto kapilarni termostat ukljuci fazu kad temperatura u kolektoru dostigne 32-35c..i tako daje struju na sobni termostat koji zatim daje na ventilator...zaustavlja se kad temperatura u kolektoru padne ispod 32-35c..ili kad temperatura u sobi dostigne podesenu temperaturu kod kokolektora koji su vece povrsine...

Postod rajko123..sad se nest zagledah malo bolje tvoj kolektor nema poklopac na razvodnoj kutiji :?: ako dobro vidim najverovatnije zato ima kondenz.. pobegne vazduh koji gura ventilator iz sobe a taj vazduh sadrzi dosta vlage... pozdrav
Last edited by laki on Wed Nov 13, 2013 8:09 pm, edited 1 time in total.

rajko123

Postby rajko123 » Thu Nov 14, 2013 11:32 am

ima ali sam napravio 1cm falc i imam staklo kao poklopac na sabirnu i razvodnu a posle je iznad ono veliko za celi kolektor.

laki

Postby laki » Thu Nov 14, 2013 6:47 pm

rajko123 ...jesi li zadovoljan radom i ucinkom kolektora...

rajkop

Postby rajkop » Thu Dec 26, 2013 8:16 pm

Kasnim sa izradom panela , al ove zime se nadam da ću staviti fotiće od početka do kraja.
Molim pomoć nabavio sam ventilator od kompjutera 243 m2/h protok zraka . 10w /12V /KAMPERICA IMA NAPAJANJE SOLARNO IZ AKUMULATORA 12V OKOLICA VARAŽDINA/, ZATO MOLIM JOŠ JEDNOM JEL TO DOVOLNO JAK VENTILATOR .panel ima 10 redova po 1,7 metra limenki.
hvala

laki

Postby laki » Sun Dec 29, 2013 11:36 pm

obicno se racuna oko 250m3 na 2kvm povrsine panela...ali najbolji pokazatelj je ako moze da skine pocetnu temperaturu ""temperatura panela bez rada ventilatora"" negde oko75-80c,,,a kad se ukljuci ventilator trebalo bi da izlazna temperatura padne na nekih 32-35c...pozdrav

Borko

Postby Borko » Tue Jan 28, 2014 1:48 am

Evo i ja malo da se ukljucim na forum, uclanio se prosle godine i citao polako :)
Skupljene su limenke, izbusene, oprane, zalepljene, na redu je farbanje i malo vise stolarskih radova, u planu je pravljenje 2 panela od 14x8 limenki i jednog od 14x10 limenki.
Paralelno sa ovim poslom se pravi regulator temperature, sa tri senzora (temperatura u sobi, u kolektoru i temperatura napolju), sa displejom koji pokazuje sve tri temperature istovremeno i sa ukljucivanjem ventilatora u zavisnosti od zadatih temperatura... U planu je i da regulator pamti izmerene temperature, koje se mogu preko serijskog porta ocitati na racunaru, da se vidi pravi ucinak panela. Evo i nekoliko slicica :
Image
Image
Image
Image

PS: Nesto je tisina na forumu?

Pavke94

Postby Pavke94 » Fri Feb 07, 2014 5:59 pm

Pozdrav
Sta mislite o ugradnji solarnih kolektora od limenki u krov (izmedju greda) orjentisan prema jugu ?
Nesto ovako
Image
Image
Image

Pavke94

Postby Pavke94 » Fri Feb 07, 2014 6:48 pm

Nasao sam nesto zanimljivo ,moglo bi se uraditi u uradi sam varijanti

Grejanje i provetravanje sa Suncem

Ovako funkcionise:
Provetravanje - ovlazivanje - toplota
Svež i filtrirani spoljni vazduh struji u kolektor,
zagreje se i greje i provetrava sa energijom Sunca

Optimiranje klime - dobro za Vas!
Odvlazivanje-dobro za Vasu kucu!
-Odvlaž ivanje odnosno sušenje zgrada
koje su opterecene vlagom
Usteda energije - dobro za okolinu!
Solarnu toplotu koristiti preko cele godine,
pri tome uš tedeti troš kove grejanja
Sigurnost rada - dobro za buducnost!
Vazduh kao nosioc toplote je siguran od mraza i kljucanja.

Imaju i varijantu sa zagrevanjem vode pomocu SolarBox-a (izmenjivac Vazduh - Voda , automobilski hladnjak moze da posluzi )
Sa ovim sistemom leti moze da se greje voda
Evo sema:
grejanje vode
Image
grejanje prostorija vazduhom
Image
Image
Image
Proizvodi Nemacka firma Grammer ,Generalni distributer i zastupnik za Srbiju je DANONE SOLAR

Pogledajte vise informacija , primer montiranih sistemu u Nemackoj i katalog solarnih kolektora u pdf-u
http://www.danonesolar.co.rs/twinsolar.pdf
http://www.danonesolar.co.rs/jumbosolar.pdf

nino

Postby nino » Mon Feb 10, 2014 11:27 pm

laki

Postby laki » Thu Feb 27, 2014 9:16 pm

sta mislite da se kuciste kolektora napravi da bude hermeticki zatvoen i prostor oko limenki da se napuni sa ugljendioksidom...posto znamo stvara efekat staklene baste..ili zarobljava suncevu svetlost

mstevica

Postby mstevica » Thu Jun 19, 2014 11:11 pm

Da li mi moze neko reci koliko izadje sada da se napravi panel kako sa sajta?
Vidim da ima tamo neka matematika ali je dosta stara.
Pozdrav

webmaster
Site Admin

Postby webmaster » Sat Jan 17, 2015 11:39 pm

Pozdrav mstevice, tabela sa troškovima jeste stara, ali je i dalje (manje-više) aktuelna, naravno ako gledaš cene u EUR. Najveća ušteda se može postići time što ćeš recimo iskoristiti stare ili postojeće komponente umesto kupovnih, pa nekoga konačna cena kolektora može da izadje i 0 EUR. Npr. pleksiglas i ventilator su najskuplje pojedinačne stavke, pa ako nadješ polovan ventilator i neko staklo - eto uštede!

Return to “ALTERNATIVNA ENERGIJA”